Spoznaj svojho právnika … Ivana Gážiová 

Ivana Gážiová je dlhodobo súčasťou stabilného real estate tímu, ktorý pracuje na najvýznamnejších investičných projektoch na Slovensku. Prečítajte si rozhovor s ňou:

Kde si pracovala predtým, ako si prišla do RELEVANS?

Ešte predtým, ako som začala pracovať na ministerstve spravodlivosti, som žila v Aténach. Tam som pracovala v známej advokátskej kancelárii, ktorá mala svoje pobočky aj na Cypre a v Londýne. Často som rozmýšľala nad predstavou, aké by to bolo, keby som sa rozhodla pokračovať v advokácii. Nakoniec som tieto myšlienky zrealizovala.

V čom spočívala Tvoja práca na ministerstve spravodlivosti?

Počas svojho pôsobenia ako generálny štátny radca som radila viacerým ministrom v oblasti medzinárodného práva, počas predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ som predsedala pracovným skupinám Rady EÚ, pracovala som na projektoch Európskej Komisie. Podieľala som sa na obrovských negociáciách členských štátov EÚ viacerých významných nariadení a smerníc EÚ. Za najvýznamnejšie považujem nariadenie, ktorým sa zriadil európsky prokurátor. Za svoj najväčší úspech v tejto sfére považujem vybudovanie Európskej siete pre práva obetí, ktorej permanentná štruktúra sa zvolila pod mojím vedením počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Na jej fungovanie som veľmi hrdá.

Po ukončení slovenského predsedníctva sa logicky znížilo pracovné nasadenie na úrade a ja som si uvedomila, že je čas hľadať nové výzvy.

Bola pre Teba práca v RELEVANS výzvou?

Áno, bola. A bolo to ťažké rozhodnutie. Stratila som svoju dobre rozbehnutú kariéru a kontakt s mnohými blízkymi ľuďmi. Na druhej strane som vďačná vedeniu RELEVANS a ľuďom, ktorí mi s touto výzvou pomohli. Zmenila mi život.

Pamätám si, ako mi jedného dňa meškal let z pracovnej cesty z Bruselu. Mala som narodeniny, bola polnoc a chcela som ísť domov. Rozmýšľala som, či má význam polovicu života stráviť na preplnených letiskách a obhajovať záujmy Slovenskej republiky vo svete. Začali mi opäť chýbať viditeľné výsledky. Tak som poslala CV do RELEVANS. Veď čo je viditeľnejšie ako novopostavené veľkolepé budovy v Bratislave, ako výsledok práce mnohých ľudí (teda aj právnikov)?

Ako Ti Tvoje predchádzajúce skúsenosti z medzinárodných rokovaní pomohli v advokácii?

Negociačné zručnosti, ktoré som získala v rámci vyjednávaní so silnejšími členskými štátmi ako je Slovenská republika, sú na nezaplatenie. Do Bruselu som lietala niekoľkokrát mesačne, niekedy aj dvakrát týždenne. V zahraničí to funguje inak. Ponukou práce na ministerstve spravodlivosti sa prejavuje česť odborníkom z praxe, sudcom a prokurátorom s dlhoročnými pracovnými skúsenosťami. Títo ľudia majú vystavané osobitné tímy špecializované na konkrétne oblasti, ktorých sa diskutované témy týkali. Takže som sedela za stolom s veľmi silnými hráčmi. Bol to výborný tréning.

Teraz si síce sadám za menší stôl, ale o to dôslednejšia musím byť vo svojej príprave a vo vyjadreniach. Práca advokáta je ťažšia v tom, že sa musíte naučiť žiť vo svete, v ktorom sa bude protistrana a často aj vlastný klient snažiť spochybniť každé vaše slovo. Nakoniec sa vám môže stať, že budete spochybňovať aj vy samého seba.

Čo máš na RELEVANS najradšej?

Ľudí. Mám aj šťastie na kolegov, s ktorými pracujem. Teraz a aj v minulosti. Ľudia, s ktorými sa počas mojej praxe stretávam sú priateľskí, dobrí a s nadšením odovzdávajú svoje skúsenosti okoliu, čo je úžasné, pretože sa tak môžem neustále vzdelávať. Takýto prístup nie je pravidlom, je to skôr zriedkavé. Medzi právnikmi vzniká často rivalita a nechcú svoje „know-how“ odovzdať iným, čo logicky vyplýva z povahy tohto povolania.

RELEVANS mi ponúka prostredie, v ktorom sa cítim prirodzene. Je to alternatíva prostredia, v ktorom som vyrastala a kde ma učili, motivovali na sebe pracovať a zdokonaľovať sa. Nakoľko RELEVANS opakovane dosahuje najlepšie výsledky, prirodzene vytvára priestor pre ľudí odborne rásť.

V čom spočíva Tvoja aktuálna práca v RELEVANS?

Za posledné roky som sa podieľala na ohromných negociáciách súvisiacich s výstavbou najdominantnejších budov v Bratislave, napĺňaním týchto budov nájomcami a ich následným predajom. Stretla som množstvo iných významných odborníkov, nielen právnikov. Vďaka dlhoročnej spolupráci s developermi a šikovnými obchodníkmi viem klientom poskytnúť kvalitné právne poradenstvo, v rámci ktorého rozumiem aj obchodu. Pri svojej práci využívam kombináciu práva, biznisu a negociačných zručností. Môj prvý zamestnávateľ v Aténach, ktorý je zároveň mojím dobrým priateľom, mi vždy dohováral, že sa hodím na biznis a nie do štátnej správy. Takže zrejme som tam, kam patrím.

Prečo si sa rozhodla žiť v Grécku?

Na túto časť života mám skutočne krásne spomienky. Grécko je nádherná krajina s nevyčerpateľným množstvom miest, ktoré je potrebné vidieť a navštíviť. Každé miesto je iné. Obľúbila som si kykladské ostrovy, kde som strávila značnú časť mojej mladosti. Zamilovala som si ostrovy ako Paros, Antiparos, Santorini, Mykonos, či Milos. Naučila som sa po grécky. Ako sa hovorí, koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom. A ja som chcela Grékom rozumieť, nie len po jazykovej stránke, ale chcela som cítiť v jazyku ich kultúru. Uvedomila som si, že som prakticky pripravená na život tam. A prečo nežiť niekde, kde chutia paradajky a mango lepšie? Gréci majú výbornú kuchyňu a často jedávajú vonku v reštauráciách. Je to zážitok, na ktorý sa môžete každý deň po práci tešiť. Sadnete si do domácej reštaurácie v obklopení vašich obľúbených ľudí a za slušný peniaz dostanete kvalitné jedlo. Posledný ročník vysokej školy som strávila na Národnej Aténskej Univerzite (National and Kapodistirian University of Athens) a zamestnala som sa v poprednej advokátskej kancelárii v najluxusnejšej časti centra Atén, Kolonaki.

Prečo si sa vrátila do Bratislavy?

Nakoniec ma zlákala ponuka práce na Ministerstve spravodlivosti, ktorá znamenala ďalšie príležitosti zdokonaliť sa v inej oblasti práva, v cudzích jazykoch, cestovať po svete a zároveň byť so svojou rodinou. Následne, som sa rozhodla pre RELEVANS. Myslela som si, že sa do Grécka vrátim, ale čas bežal rýchlo a už som sa nestihla k tomuto rozhodovaniu vrátiť.

Dnes mám kúsok Grécka doma, pretože som v Bratislave stretla svojho partnera a snúbenca, Gréka, ktorý rozpráva plynule po slovensky.

Mám partnera, ktorý so mnou dobrovoľne ide niekoľkokrát ročne do mojej obľúbenej krajiny. Rodina a kamaráti časom chceli vidieť aj iné miesta a nemala som „parťáka“. Tento rok s ním idem dokonca na tri kykladské ostrovy – Naxos, Koufonisia a Amorgos.

Aký je život so zahraničným partnerom?

My sa spolu nerozprávame spôsobom „my Slováci“ a „vy Gréci“. Myslím si, že by to tak ani nemalo byť. Navyše, môj partner strávil väčšinu svojho dospelého života na Slovensku, preto je prakticky nemožné sa takto rozdeľovať.

Počula som teórie o tom, že človek nemôže mať partnera, s ktorým neodrástol na rovnakých rozprávkach. Ja s tým nesúhlasím. Naopak, je pekné, keď si vzájomne zdieľame spomienky z detstva a porovnávame ich, ukazujeme si filmy, na ktorých sme vyrástli a ochutnávame sladkosti, ktoré sme mali radi ako deti. Spomíname aj na výlety do susedného väčšieho mesta. On chodil do Thessaloník a ja do Trnavy. Haha. Myslela som si, že život v Grécku je krajší, má viac možností a má more, ale môj partner ma naučil mať rád aj Slovensko. Preto tu žijeme. Ako vraví, život v Grécku nie je dovolenka. Do Grécka chodíme na dovolenku.

Ja si osobne myslím, že najdôležitejšie v partnerstve je to, aby si ľudia rozumeli hodnotovo. Ak sa na tomto zhodnú, majú silný predpoklad, že sa zhodnú aj na spoločnom živote.

Preto ako jediný potenciálny rozdiel medzi zahraničným a slovenským partnerom vnímam, že so zahraničným partnerom môže vzniknúť jazyková bariéra, a to nie len v páre, ale celkovo  v rámci celej rodiny. A to je škoda.

Na prvom stretnutí mi môj partner povedal, že sa chce rozprávať výlučne po slovensky, pretože chce dosiahnuť úroveň vzdelaného človeka, nakoľko je lekár. Je to podľa neho správne a slušné, keďže sa tu rozhodol žiť. Obdivujem ho za to a tiež ma to motivuje zdvihnúť môj level gréčtiny. U nás doma sa rozprávame po slovensky a u jeho rodičov v Grécku po grécky.